Dwie członkinie naszego Stowarzyszenia wzięły udział w 17. Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich p.n. „Akademia Skutecznego Działania”- Maróz 2018.

Organizatorami były: Fundacja Wspomagania Wsi, Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Poziom 3-dniowej konferencji był niezwykle wysoki. Rzecznik Praw Obywatelskich – dr Adam Bodnar przedstawił formy i możliwości obywatelskiego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Generalnie tematyka spotkań, warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych oscylowała wokół współpracy organizacji pozarządowych z samorządem, konsultacji społecznych w sołectwie, jak zmieniać swoje społeczności w ramach akcji „Masz głos”, relacji „Obywatele a samorząd”, itp.

Współpracownicy Fundacji Batorego – świetnie wykształceni w wielu dziedzinach specjaliści, z pasją i erudycją przybliżyli nam zagadnienia współpracy z samorządem oraz służyli nam swoją wiedzą i praktyka w tej dziedzinie.
Uczestnicy-społecznicy z całej Polski dzielili się swoimi pomysłami, dokonaniami i efektami działań społecznych w najróżniejszych dziedzinach. Wszyscy mogli się przekonać, jak ogromną siłę stanowią organizacje pozarządowe i jak wiele może się zmienić na dobre, gdy współpraca na linii: organizacje społeczne – samorząd lokalny układa się pomyślnie.

  

Wyjechałyśmy z Maróza z przeświadczeniem, że razem możemy więcej, że zgoda, wzajemny szacunek i zrozumienie – buduje, że wymienione numery telefonów i adresy mailowe – to cenne kontakty, które w każdej chwili mogą przerodzić się w cenną pomoc.
Cała konferencja – to po prostu mistrzostwo organizacyjne. Każdy z kilkuset uczestników miał precyzyjnie ułożony grafik spotkań i zajęć. Zaczynaliśmy zajęcia o 8.30 a kończyliśmy ok. 22.00-24.00 ( w zależności od uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych). Pogoda nam na szczęście sprzyjała, w odróżnieniu od centrum Polski, gdzie solidnie wtedy padało. Atmosfera pozytywnego i kreatywnego myślenia, różnorodność tematyki zajęć, kompetentni wykładowcy oraz wspaniali uczestnicy – to wszystko sprawiło, iż mimo 'żelaznego’ niemal rytmu zajęć i spotkań – dałyśmy radę!!
Postaramy się wykorzystać naszą wiedzę w działalności Stowarzyszenia Linda na rzecz naszej społeczności lokalnej.