W uroczystym i świątecznym nastroju spotkaliśmy się w Świetlicy Wiejskiej w Jedliczu A. Licznie przybyłych gości przywitały przedstawicielki organizatorów: Stowarzyszenia Linda i Koła Gospodyń Wiejskich.

W paru słowach opowiedzieliśmy o historii Koła Gospodyń Wiejskich oraz o misji Stowarzyszenia Linda.

Wysłuchaliśmy prelekcji dr Eweliny Kostrzewskiej z Uniwersytetu Łódzkiego, poświęconej roli kobiet w odzyskaniu niepodległości i tworzeniu kształtu odrodzonej Rzeczypospolitej. Ten niestandardowy i stosunkowo rzadko poruszany w mediach temat spotkał się z dużym zainteresowaniem audytorium, które dzięki prelegentce poznało szereg mniej znanych powszechnie faktów historycznych.

Część artystyczną rozpoczął występ aktorki Teatru Powszechnego w Łodzi Ewy Sonneburg. Byliśmy pod wielkim wrażeniem ekspresyjnie deklamowanej poezji, przeplatanej pieśniami.

W drugiej części występu śpiewaliśmy już wspólnie. Krótki klip można pobrać z tego miejsca: Wieczorek_2018

Kolejnym punktem programu był występ chóru szkolnego z Grotnik.

Korzystając z okazji złożyliśmy na ręce p. Beaty Wojakowskiej – nauczycielki i opiekunki chóru – podziękowania za współpracę i udział w Uroczystości.

W przerwie, wszyscy obecni delektowali się smakiem wyśmienitych ciast, upieczonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Drugą część spotkania rozpoczęło omówienie wyników konkursu „Uchrońmy od zapomnienia”. Przyznana została nagroda pierwsza, dwie równorzędne nagrody drugie oraz jedno wyróżnienie.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Linda. Patronem honorowym konkursu była Wójt Gminy Zgierz. Ze względu na jej nieobecność podczas uroczystości, upominki od UG wręczyła Prezes Stowarzyszenia Linda.

Obejrzeliśmy fragment filmu pt. „Uchrońmy od zapomnienia” – nagrodzonego pierwszym miejscem w Konkursie, którego autorka przedstawiła dzieje Jedlicza A i Jedlicza B. Kluczowym elementem filmu był nagrany wywiad z wieloletnim sołtysem Jedlicza B, panem Józefem Bednarkiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.